Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Resort
4 stjerner
ons. 5.8
-
tor. 6.8
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
442 kr.
/Billigste pris per nat
Værelser
Om
Anmeldelser
Lignende hoteller
Beliggenhed
Ofte stillede spørgsmål

Bedste tilbud på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Udforsk de mest attraktive tilbud, der er tilgængelige for Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, for at sikre, at du får mest værdi for pengene på din overnatning. Ejendommene blev sidst opdateret den 29. juli 2026.
ons. 5.8
-
tor. 6.8
Opholdstype
Bookinglink
Dobbeltværelse, 2 x to enkeltsenge
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
Deluxe-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Garanteretgaranteret

Om Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Find viktige oplysninger, faciliteter og funktioner på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia for at få en oversigt over, hvad du kan forvente under dit ophold. Informationen om denne ejendom blev senest opdateret den 29. juli 2026.
Overnatningsstedet har 3 udendørs swimmingpools, en spa med fuld service og en golfbane. Foruden gratis Wi-Fi på fællesarealer tilbydes gæster gratis selvstændig parkering. Andre faciliteter inkludere...

Værd at vide

Tidspunkt for check-in15:00
Tidspunkt for check-out12:00
Betaling & afbestillingReglerne kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Nummer til receptionen+60 7259 6111

Fordele og faciliteter på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

En omfattende liste over de faciliteter, som du vil finde på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, på stedet, i bygningen og på værelset.
  • Vandsportsfaciliteter (ved hotellet)
  • Udendørspool
  • Vandrutchebane
  • Fitnesscenter
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Cykeludlejning
  • Tennis
  • Gratis wi-fi

Service og bekvemmelighed

  • Kontor og konference
  • Vækning
  • Portner
  • Valutaveksling
  • Møde/banket-faciliteter
  • Roomservice
  • Turskranke
  • Fodmassage
  • Hurtig check-out
  • Privat ind- og udtjekning
  • Døgnåben reception
  • Sikkerhedsboks

Aktiviteter

  • Cykeludlejning
  • Bræt-/puslespil
  • Golf
  • Cykling
  • Dart
  • Bueskydning
  • Madlavningskursus
  • Bowling
  • Bordtennis
  • Biliard
  • Vandsportsfaciliteter (ved hotellet)

Restauranter

  • Madpakker
  • Menuer til speciel diæt (på forespørgsel)
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Mad kan bringes ud til gæsteboliger
  • Snackbar
  • Morgenmad på værelset
  • Automat til drikkevarer
  • Automat til snacks
  • Spisebord

Generelt

  • Familieværelser
  • Træ- eller parketgulv
  • Forbundne værelse(r) tilgængelige
  • Skab med lås
  • Bagageopbevaring
  • Siddeområde
  • Hjemmesko
  • Sovesofa
  • Telefon
  • Væg til væg-tæppe

Basis

  • Internet
  • Ventilator
  • Brandslukkere
  • Gratis toiletartikler
  • Røgalarmer
  • Aircondition
  • Gratis wi-fi
  • Sengetøj
  • Håndklæder

Bad

  • Hårtørrer
  • Eget badeværelse
  • Fælles badeværelse
  • Fælles toilet
  • Bruser
  • Bidet
  • Toilet

Familievenligt

  • Babysitning eller børnepasning
  • Tremmeseng tilgængelig
  • Børnepool
  • Børnemenuer
  • Indendørs legeområde
  • Udendørslegeudstyr til børn
  • Legeplads

Pool og spa

  • Spa
  • Udendørspool
  • Massage
  • Poolbar
  • Sauna
  • Vandrutchebane

Tilgængelighed

  • Allergivenlig
  • Ingen rygning
  • Rygeområde
  • Privat indgang
  • Handicapvenligt
  • Elevator

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Overvågningskameraer i fællesområder
  • Overvågningskameraer uden for boligen
  • Sikkerhedsvagt 24 timer i døgnet
  • Førstehjælpsudstyr
  • Pengeskab

Parkering og transport

  • Lufthavntransport (tillæg)
  • Gratis parkering
  • Privat parking
  • Transfertjeneste (mod ekstra gebyr)

Køkken

  • Elkedel
  • Tekøkken
  • Køleskab
  • Spiseområde

Vaskeri

  • Vaskeri
  • Strygetjeneste
  • Tøjvask
  • Strygejern og strygebræt

Medier og underholdning

  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fælles lounge/tv-område
  • Fjernsyn

Udendørs

  • Liggestole
  • Grill
  • Balkon

Fitness

  • Fitnesscenter
  • Tennis
  • Squash

Arbejdsområde

  • Fax/kopimaskine
  • Skrivebord

Soveværelse

  • Garderobe eller skab

Anmeldelser af Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Læs førstehåndsanmeldelser og bedømmelser, som giver indblik i de oplevelser, tidligere gæster på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia har haft. Rejsende har lavet 642 anmeldelser af Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia til dags dato. Data for anmeldelser blev senest opdateret den 29. juli 2026.
8,1
Meget god
642 verificerede bedømmelser
Fantastisk
248
Meget god
177
God
97
Okay
45
Rimelig
32
Middelmådig
23
Dårlig
20
Sortér efter:Seneste

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Hoteller, der ligner Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Find andre ejendomme i Johor Bahru, der tilbyder en lignende oplevelse og stemning som Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia. Der er i alt 2.648 hoteller for rejsende i Johor Bahru. Prisdata blev senest opdateret den 29. juli 2026.

Udforsk Johor Bahru

Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia ligger på Jalan Tanjong Puteri 1 i kvarteret i Johor Bahru. Data om populære seværdigheder blev senest opdateret den 29. juli 2026.
Beliggenhed: Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, Jalan Tanjong Puteri 1

De mest populære seværdigheder

  • Istana Pasir Pelangi18.4 km
  • Johor Bahru Sentral Railway Station19.5 km
  • Johor Bahru City Square19.6 km
  • Johor Bahru Old Chinese Temple19.7 km
  • AEON Tebrau City19.8 km
  • Sultan Ibrahim Building19.9 km
  • Arulmigu Sri Rajakaliamman Glass Temple20.2 km
  • Istana Besar20.4 km
  • Sultan Abu Bakar Royal Palace Museum20.4 km
  • Johor Zoo20.9 km
  • Masjid Negeri Sultan Abu Bakar21 km
  • Sultan Abu Bakar State Mosque21.1 km

Spørgsmål og svar i forhold til booking hos Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia

Find svar på ofte stillede spørgsmål omkring reservationer, faciliteter, politikker med mere, når du booker en overnatning på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia. De ofte stillede spørgsmål blev senest opdateret den 29. juli 2026.

  • Er priserne på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia sammenlignelige med 4-stjernede hoteller i Johor Bahru?

    Prisen pr. nat på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia vil generelt være 21% billigere end gennemsnitsprisen på et 4-stjernet hotel i Johor Bahru. Når du bor på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, bør du være forberedt på at skulle betale omkring 439 kr./nat, hvilket anses for at være et godt tilbud i Johor Bahru for et 4-stjernet hotel.

  • Hvor tæt er Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia på den nærmeste lufthavn, Johor Bahru Sultan Ismail Lufthavn?

    Der er en afstand på 60,2 km mellem Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia og den nærmeste lufthavn, Johor Bahru Sultan Ismail Lufthavn, så køreturen tager normalt omkring 0 t. 46 min., afhængigt af trafikken. Sørg for at tjekke trafikken i nærheden af hotellet og lufthavnen, da nogle områder kan have tættere trafik end andre, hvilket kan øge den forventede rejsetid.

  • Er der en pool på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?*

    Ja. Mange, der tager til Johor Bahru, leder efter et hotel med pool. Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia har en pool på stedet, som hotelgæsterne kan bruge, men du bør vide, at hoteller normalt har regler angående brug af poolen.

  • Hvad er telefonnummeret til Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    For at få assistance angående din reservation på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia skal du ringe til +60 7259 6111.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    Ja, Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia har wi-fi til hotellets gæster.

  • Er der et træningsfaciliteter eller fitnesscenter på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    Ja, der er et fitnesscenter tilgængelig for gæster på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia. Fitnesscenteret er måske ikke åbent døgnet rundt, så det anbefales, at du spørger i receptionen, når du tjekker ind.

  • Hvad tidspunktet for tjek ud på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    12:00. Hvis du har brug for at tjekke ud senere, anbefaler vi, at aftale dette med receptionen, så snart du har mulighed for det. Tidspunktet for tjek ud er kl. 15:00.

  • Hvor meget koster det at bo på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, Johor Bahru?

    ET godt tilbud på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia lige nu er mellem 311 kr. og 439 kr. per nat. Priserne ændrer sig alt efter datoer og værelsestype, så tast dine ønsker ind i formlen ovenfor for at se de bedste tilbud lige nu.

  • Er der en restaurant på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    Ja, der er en restaurant på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia, Johor Bahru. En bar er også tilgængelig på stedet.

  • Har Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia vaskefaciliteter?

    Der er vaskefaciliteter på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia som kan benyttes af gæsterne. Gæster har også adgang til strygejern og strygebræt under deres ophold - enten på værelset, eller ved henvendelse til receptionen.

  • Har Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia handicapvenlige værelser?

    Ja, Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia tilbyder handicapvenlige værelser til de gæster, der har brug for det. Tjek de tilgængelige tilbud på HotelsCombined for at se aktuel tilgængelighed.

  • Hvilken måned er det billigst at bo på Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia?

    Du får den bedste chance for at spare penge på din Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia-reservation, hvis du overvejer at bo i april, hvor priserne typisk er lavest (381 kr.).

Se flere spørgsmål

Millioner af anmeldelser

Reelle vurderinger og anmeldelser fra millioner af gæster ligesom dig. Book dit perfekte ophold med ro i sindet!

Bedste hoteltilbud

HotelsCombined henter info fra over 3 millioner hoteller og ejendomme og samler det hele på ét sted, så du kan sammenligne det ideelle ophold.

Gratis afbestilling

Planer ændres – det forstår vi. Og det er derfor, du kan søge efter og booke hoteller og ophold fra udbydere, der tilbyder gratis afbestilling på HotelsCombined

Find bedre resultater til dit ophold i Tanjong Puteri Golf Resort - Malaysia