Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Hotel
3 stjerner
tir. 4.8
-
ons. 5.8
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
621 kr.
/Billigste pris per nat
Værelser
Om
Anmeldelser
Lignende hoteller
Beliggenhed
Ofte stillede spørgsmål

Bedste tilbud på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Udforsk de mest attraktive tilbud, der er tilgængelige for Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center, for at sikre, at du får mest værdi for pengene på din overnatning. Ejendommene blev sidst opdateret den 28. juli 2026.
tir. 4.8
-
ons. 5.8
Opholdstype
Bookinglink
Dobbeltværelse, 1 ekstra stor seng
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 1 ekstra stor seng
Dobbeltværelse, 1 ekstra stor seng
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Dobbeltværelse, 2 dobbeltsenge
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 1 dobbeltseng
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Garanteretgaranteret

Om Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Find viktige oplysninger, faciliteter og funktioner på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center for at få en oversigt over, hvad du kan forvente under dit ophold. Informationen om denne ejendom blev senest opdateret den 28. juli 2026.
Overnatningsstedet er røgfrit og har en indendørs pool, en restaurant og et døgnåbent fitnesscenter. Gæster tilbydes gratis Wi-Fi på fællesarealer. Andre faciliteter inkluderer en bar/lounge, en kaffe...

Værd at vide

Tidspunkt for check-in15:00
Tidspunkt for check-out12:00
Betaling & afbestillingReglerne kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Nummer til receptionen+1 612 332 6000

Fordele og faciliteter på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

En omfattende liste over de faciliteter, som du vil finde på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center, på stedet, i bygningen og på værelset.
  • Indendørs pool
  • Fitnesscenter
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Kaffemaskine
  • Kontor og konference
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn

Service og bekvemmelighed

  • Mødelokaler
  • Pengeautomat
  • Kontor og konference
  • Vækning
  • Portner
  • Møde/banket-faciliteter
  • Minimarked ved hotellet
  • Roomservice
  • Hurtig check-out
  • Døgnåben reception

Tilgængelighed

  • Hele enheden er tilgængelig for rullestolsbrugere
  • Kæledyr er tilladt efter anmodning. Gebyrer kan forekomme.
  • Handicapvenligt
  • Lettilgængeligt bad
  • Elevator
  • Handicapparkering
  • Ingen rygning
  • Toilet med støttehåndtag

Basis

  • Wi-fi (tillæg)
  • Wi-fi i alle områder
  • Internet
  • Brandslukkere
  • Gratis toiletartikler
  • Røgalarmer
  • Opvarmning
  • Aircondition

Medier og underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Fælles lounge/tv-område
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fjernsyn
  • Smartphone-dockingstation

Restauranter

  • Mikroovn
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Køleskab
  • Kaffemaskine

Bad

  • Badekar
  • Hårtørrer
  • Toilet
  • Morgenkåbe

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Overvågningskameraer i fællesområder
  • Overvågningskameraer uden for boligen
  • Sikkerhedsvagt 24 timer i døgnet

Generelt

  • Forbundne værelse(r) tilgængelige
  • Telefon
  • Bagageopbevaring

Parkering og transport

  • Parkering
  • Privat parking

Vaskeri

  • Vaskeri
  • Strygejern og strygebræt

Soveværelse

  • Vækkeur
  • Garderobe eller skab

Arbejdsområde

  • Fax/kopimaskine
  • Skrivebord

Pool

  • Opvarmet pool
  • Indendørs pool

Aktiviteter

  • Gavebutik

Familievenligt

  • Tremmeseng tilgængelig

Fitness

  • Fitnesscenter

Anmeldelser af Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Læs førstehåndsanmeldelser og bedømmelser, som giver indblik i de oplevelser, tidligere gæster på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center har haft. Rejsende har lavet 2.718 anmeldelser af Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center til dags dato. Data for anmeldelser blev senest opdateret den 28. juli 2026.
6,8
Okay
2718 verificerede bedømmelser
Fantastisk
989
Meget god
383
God
414
Okay
233
Rimelig
234
Middelmådig
106
Dårlig
359
Sortér efter:Seneste

Vis anmeldelser, der indeholder:

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Alle anmeldelser

6.0
Okay
Anonym, aug. 2024
Hotellet var til en rimelig pris. Poolen og fitnesscentret var gode! Værelset var rent. Værelserne er forældede og lidt mere nedslidte, end jeg havde forventet. Personalet var til tider hjælpsomt og venligt, og til tider ikke, det afhang af, hvem der arbejdede. Da vi havde et vedligeholdelsesproblem, var de hurtige til at ordne det.

Hoteller, der ligner Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Find andre ejendomme i Minneapolis, der tilbyder en lignende oplevelse og stemning som Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. Der er i alt 867 hoteller for rejsende i Minneapolis. Prisdata blev senest opdateret den 28. juli 2026.

Udforsk Loring Park i Minneapolis

Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center ligger på 1313 Nicollet Mall i kvarteret Loring Park i Minneapolis. Data om populære seværdigheder blev senest opdateret den 28. juli 2026.
Beliggenhed: Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center, 1313 Nicollet Mall

De mest populære seværdigheder

  • Minneapolis Convention Center247 m
  • Minnesota Orchestra Hall269 m
  • Foshay Tower0.5 km
  • Marriott Hotel City Center0.9 km
  • Walker Art Center1 km
  • Minneapolis City Centre1 km
  • Target Center1 km
  • Minneapolis City Hall1.2 km
  • Target Field1.2 km
  • Minneapolis Institute of Arts1.4 km
  • Vikings Stadium1.5 km
  • Hubert H. Humphrey Metrodome1.6 km
  • Hvor langt er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center fra Malcolm Moos Health Sciences Tower?

    Du kan gå til Malcolm Moos Health Sciences Tower når du bor på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center - du vil være omkring 3,6 km væk.

  • Er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center tæt på US Bancorp Center?

    Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center er et godt valg, hvis du vil besøge US Bancorp Center, som er 0,6 km væk.

Spørgsmål og svar i forhold til booking hos Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center

Find svar på ofte stillede spørgsmål omkring reservationer, faciliteter, politikker med mere, når du booker en overnatning på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. De ofte stillede spørgsmål blev senest opdateret den 28. juli 2026.

  • Er priserne på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center sammenlignelige med 3-stjernede hoteller i Minneapolis?

    Der er en forskel på 13% i gennemsnitsprisen pr. nat på 3-stjernede hoteller i Minneapolis, og prisen pr. nat ligger i gennemsnit på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. Prisen på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center er kun 1.631 kr./nat og anses for et virkelig godt tilbud for et ophold i Minneapolis.

  • Hvor tæt er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center på den nærmeste lufthavn, Minneapolis-Saint Paul Lufthavn?

    Uden trafik tager den 18 km lange køretur mellem Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center og Minneapolis-Saint Paul Lufthavn (den nærmeste lufthavn) normalt kun omkring 0 t. 13 min.. Hvis du bor i et storbyområde, kan køretiden være længere på grund af meget trafik på vejene.

  • Hvordan kommer gæsterne bedst fra Minneapolis-Saint Paul Lufthavn til Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    At kommer fra Minneapolis-Saint Paul Lufthavn til Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center kan være så nemt som at leje en bil i lufthavnen for omkring 404 kr./dag i gennemsnit i Minneapolis. Heldigvis har Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center parkering på stedet for de gæster, som vælger denne form for transport. Sammenkørselsapps og taxaer er stadig en meget almindelig løsning for gæster på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. Det er ofte den billigste transportløsning, når du besøger Minneapolis.

  • Er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center kæledyrsvenligt?

    Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center byder de fleste huskæledyr velkommen.

  • Er der en pool på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?*

    Ja, Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center har en pool til hotellets gæster. Generelt er der faste åbningstider for pools på hoteller, så sørg for at tale med receptionen, inden du bruger poolen.

  • Hvor tæt er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center på centrum af Minneapolis?

    Centrum af Loring Park, Minneapolis, ligger kun 0,2 km fra hoveddøren på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. Du kan finde andre turister på steder som f.eks. Old Main Augsburg College, som du kan komme til fra Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center via forskellige transportmidler.

  • Hvad er telefonnummeret til Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Hvis du har spørgsmål om hotellet eller dit ophold, kan du ringe til +1 612 332 6000.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Ja, Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center har wi-fi til hotellets gæster.

  • Er der et træningsfaciliteter eller fitnesscenter på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Ja, der er et fitnesscenter, som er tilgængeligt for gæsterne på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center.

  • Hvad tidspunktet for tjek ud på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    12:00. Hvis du har brug for at tjekke ud senere, anbefaler vi, at aftale dette med receptionen, så snart du har mulighed for det. Tidspunktet for tjek ud er kl. 15:00.

  • Hvor meget koster det at bo på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center, Minneapolis?

    810 kr. per nat er det bedste pris senest fundet for et værelse på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center, med gennemsnitlige tilbud på omkring 1.631 kr. per nat. ETast dine datoer ind i formlen ovenfor for at se tilgængelige priser.

  • Er der en restaurant på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center har en restaurant. De har også barservice til drinks.

  • Har Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center vaskefaciliteter?

    Hvis du har brug for at få vasket dit tøj under dit ophold, kan du tage brug af vaskefaciliteterne og servicen på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center. Er der også strygejern og strygebræt på stedet.

  • Har Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center handicapvenlige værelser?

    Ja, Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center tilbyder handicapvenlige værelser til de gæster, der har brug for det. Tjek de tilgængelige tilbud på HotelsCombined for at se aktuel tilgængelighed.

  • Hvilken måned er det billigst at bo på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Du får den bedste chance for at spare penge på din Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center-reservation, hvis du overvejer at bo i maj, hvor priserne typisk er lavest (604 kr.).

  • I hvilket område af Minneapolis ligger Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center?

    Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center ligger i Loring Park-området af Minneapolis. Brug kortet på denne side til at forstå, hvor Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center ligger i forhold til resten af Minneapolis.

  • Er der andre Sheraton-hoteller i Minneapolis?

    I alt er der 1 sted i Minneapolis. Den mest populære Sheraton-ejendom i Minneapolis er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center.

  • Hvor langt er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center fra Malcolm Moos Health Sciences Tower?

    Du kan gå til Malcolm Moos Health Sciences Tower når du bor på Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center - du vil være omkring 3,6 km væk.

  • Er Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center tæt på US Bancorp Center?

    Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center er et godt valg, hvis du vil besøge US Bancorp Center, som er 0,6 km væk.

Se flere spørgsmål

Millioner af anmeldelser

Reelle vurderinger og anmeldelser fra millioner af gæster ligesom dig. Book dit perfekte ophold med ro i sindet!

Bedste hoteltilbud

HotelsCombined henter info fra over 3 millioner hoteller og ejendomme og samler det hele på ét sted, så du kan sammenligne det ideelle ophold.

Gratis afbestilling

Planer ændres – det forstår vi. Og det er derfor, du kan søge efter og booke hoteller og ophold fra udbydere, der tilbyder gratis afbestilling på HotelsCombined

Find bedre resultater til dit ophold i Sheraton Minneapolis Downtown Convention Center