Hotel Kunsthof

Hotel
3 stjerner
fre. 31.7
-
lør. 1.8
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
346 kr.
/Billigste pris per nat
Værelser
Om
Anmeldelser
Lignende hoteller
Beliggenhed
Ofte stillede spørgsmål

Bedste tilbud på Hotel Kunsthof

Udforsk de mest attraktive tilbud, der er tilgængelige for Hotel Kunsthof, for at sikre, at du får mest værdi for pengene på din overnatning. Ejendommene blev sidst opdateret den 24. juli 2026.
fre. 31.7
-
lør. 1.8
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
346 kr.
pr. nat inkl. moms
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
520 kr.
pr. nat inkl. moms
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Garanteretgaranteret

Om Hotel Kunsthof

Find viktige oplysninger, faciliteter og funktioner på Hotel Kunsthof for at få en oversigt over, hvad du kan forvente under dit ophold. Informationen om denne ejendom blev senest opdateret den 24. juli 2026.
Overnatningsstedet er røgfrit og har en bar/lounge, en kaffebar/café og kaffe/te på fællesarealer. Gæster tilbydes gratis Wi-Fi på fællesarealer. Andre faciliteter inkluderer concierge-tjenester, en c...

Værd at vide

Tidspunkt for check-in15:00
Tidspunkt for check-out11:00
Betaling & afbestillingReglerne kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Nummer til receptionen+43 1214 3178

Fordele og faciliteter på Hotel Kunsthof

En omfattende liste over de faciliteter, som du vil finde på Hotel Kunsthof, på stedet, i bygningen og på værelset.
  • Bar/lounge
  • Gratis wi-fi
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Gratis toiletartikler
  • Lufthavnsbus
  • Internet
  • Kæledyr er tilladt efter anmodning. Gebyrer kan forekomme.

Basis

  • Gratis wi-fi
  • Wi-fi i alle områder
  • Internet
  • Sengetøj
  • Håndklæder
  • Ventilator
  • Brandslukkere
  • Gratis toiletartikler
  • Shampoo
  • Røgalarmer
  • Opvarmning
  • Bodyshampoo
  • Skraldespande

Tilgængelighed

  • Kæledyr er tilladt efter anmodning. Gebyrer kan forekomme.
  • Elevator
  • Tilgængelig med elevator
  • Ingen rygning
  • Øverste etager tilgængelige med elevator
  • Rygeområde

Generelt

  • Siddeområde
  • Træ- eller parketgulv
  • Sovesofa
  • Skab med lås
  • Byudsigt
  • Bagageopbevaring

Service og bekvemmelighed

  • Vækning
  • Sikkerhedsboks
  • Turskranke
  • Adgang med nøgle
  • Hurtig check-out
  • Døgnåben reception

Bad

  • Bruser
  • Hårtørrer
  • Toilet
  • Toiletpapir
  • Eget badeværelse

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Overvågningskameraer i fællesområder
  • Overvågningskameraer uden for boligen
  • Sikkerhedsvagt 24 timer i døgnet
  • Pengeskab

Medier og underholdning

  • Radio
  • Fladskærms-tv
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fjernsyn

Udendørs

  • Terrasse/gårdhave
  • Have

Vaskeri

  • Vaskeri
  • Tøjvask

Soveværelse

  • Stikkontakt nær sengen
  • Garderobe eller skab

Parkering og transport

  • Lufthavnsbus

Arbejdsområde

  • Skrivebord

Restauranter

  • Bar/lounge

Aktiviteter

  • Cykling

Familievenligt

  • Børnevenlig buffet

Anmeldelser af Hotel Kunsthof

Læs førstehåndsanmeldelser og bedømmelser, som giver indblik i de oplevelser, tidligere gæster på Hotel Kunsthof har haft. Rejsende har lavet 4.495 anmeldelser af Hotel Kunsthof til dags dato. Data for anmeldelser blev senest opdateret den 24. juli 2026.
8,3
Meget god
4495 verificerede bedømmelser
Fantastisk
1743
Meget god
1164
God
843
Okay
321
Rimelig
217
Middelmådig
86
Dårlig
121
Sortér efter:Seneste

Vis anmeldelser, der indeholder:

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Hoteller, der ligner Hotel Kunsthof

Find andre ejendomme i Wien, der tilbyder en lignende oplevelse og stemning som Hotel Kunsthof. Der er i alt 6.225 hoteller for rejsende i Wien. Prisdata blev senest opdateret den 24. juli 2026.

Udforsk Leopoldstadt i Wien

Hotel Kunsthof ligger på Muehlfeldgasse 13 i kvarteret Leopoldstadt i Wien. Data om populære seværdigheder blev senest opdateret den 24. juli 2026.
Beliggenhed: Hotel Kunsthof, Muehlfeldgasse 13

De mest populære seværdigheder

  • Prater0.8 km
  • Hotel Metropole1.4 km
  • Vienna Middle / Landstreet1.7 km
  • St. Stephens Katedral1.8 km
  • Stephansplatz1.8 km
  • Karntner Strasse2.1 km
  • Hofburg2.2 km
  • Wien Universitet2.3 km
  • Wiener Staatsoper2.4 km
  • Wiens Internationale Center2.6 km
  • Parlamentsgebäude2.7 km
  • Karlsplatz2.7 km
  • Hvor langt er Hotel Kunsthof fra Prater?

    Hotel Kunsthof er et godt sted at bo, hvis du vil se Prater. det er 1 km væk.

  • Er Hotel Kunsthof tæt på Karlsplatz Museum?

    Hotel Kunsthof er et godt valg, hvis du vil besøge Karlsplatz Museum, som er 2,7 km væk.

Spørgsmål og svar i forhold til booking hos Hotel Kunsthof

Find svar på ofte stillede spørgsmål omkring reservationer, faciliteter, politikker med mere, når du booker en overnatning på Hotel Kunsthof. De ofte stillede spørgsmål blev senest opdateret den 24. juli 2026.

  • Er priserne på Hotel Kunsthof sammenlignelige med 3-stjernede hoteller i Wien?

    Hotel Kunsthof koster generelt mindre end den gennemsnitlige pris for 3-stjernede hoteller i Wien. I gennemsnit kan du forvente at betale 898 kr. pr. nat i Wien. Hotel Kunsthof ligger på 662 kr. pr. nat, hvilket er 27% billigere end den gennemsnitlige pris i Wien.

  • Hvor tæt er Hotel Kunsthof på den nærmeste lufthavn, Wien-Schwechat Lufthavn?

    Der er en afstand på 28,2 km mellem Hotel Kunsthof og den nærmeste lufthavn, Wien-Schwechat Lufthavn, så køreturen tager normalt omkring 0 t. 21 min., afhængigt af trafikken. Sørg for at tjekke trafikken i nærheden af hotellet og lufthavnen, da nogle områder kan have tættere trafik end andre, hvilket kan øge den forventede rejsetid.

  • Hvordan kommer gæsterne bedst fra Wien-Schwechat Lufthavn til Hotel Kunsthof?

    Sammenkørselsapps og taxaer er stadig en meget almindelig løsning for gæster på Hotel Kunsthof. Det er ofte den billigste transportløsning, når du besøger Wien.

  • Er Hotel Kunsthof kæledyrsvenligt?

    Ja, hunde og de fleste andre kæledyr er generelt velkomne på Hotel Kunsthof.

  • Hvor tæt er Hotel Kunsthof på centrum af Wien?

    Hotel Kunsthof ligger 0,1 km fra centrum af Leopoldstadt, Wien. Overvej en tur til Schönbrunn Palads, enn populær seværdighed, som du kan komme til fra Hotel Kunsthof med forskellige transportmidler.

  • Hvad er telefonnummeret til Hotel Kunsthof?

    Hvis du har spørgsmål om hotellet eller dit ophold, kan du ringe til +43 1214 3178.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Hotel Kunsthof?

    Ja, Hotel Kunsthof har wi-fi til hotellets gæster.

  • Hvad tidspunktet for tjek ud på Hotel Kunsthof?

    Tjek ud skal foregå før kl. 11:00. For at tjekke ind på Hotel Kunsthof, skal gæster regne med efter kl. 15:00 på dagen for deres planlagte ankomst.

  • Hvor meget koster det at bo på Hotel Kunsthof, Wien?

    I gennemsnit har gæster betalt 662 kr. per nat for at bo på Hotel Kunsthof. Nogle brugere har fundet priser helt ned til 298 kr. per nat. Tast dine datoer ind i formlen ovenfor for at se de tilgængelige priser for dit ophold.

  • Har Hotel Kunsthof vaskefaciliteter?

    Dette sted tilbyder vaskefaciliteter.

  • Hvilken måned er det billigst at bo på Hotel Kunsthof?

    Du får den bedste chance for at spare penge på din Hotel Kunsthof-reservation, hvis du overvejer at bo i marts, hvor priserne typisk er lavest (616 kr.).

  • I hvilket område af Wien ligger Hotel Kunsthof?

    Hotel Kunsthof ligger i Leopoldstadt-området af Wien. Brug kortet på denne side til at forstå, hvor Hotel Kunsthof ligger i forhold til resten af Wien.

  • Hvilken er den billigste dag at tjekke ind på Hotel Kunsthof?

    Overvej at tjekke ind på Hotel Kunsthof om lørdag, hvor prisen pr. nat typisk er lavest (gennemsnitlig pris pr. nat på 529 kr.).

  • Hvor langt er Hotel Kunsthof fra Prater?

    Hotel Kunsthof er et godt sted at bo, hvis du vil se Prater. det er 1 km væk.

  • Er Hotel Kunsthof tæt på Karlsplatz Museum?

    Hotel Kunsthof er et godt valg, hvis du vil besøge Karlsplatz Museum, som er 2,7 km væk.

Se flere spørgsmål

Millioner af anmeldelser

Reelle vurderinger og anmeldelser fra millioner af gæster ligesom dig. Book dit perfekte ophold med ro i sindet!

Bedste hoteltilbud

HotelsCombined henter info fra over 3 millioner hoteller og ejendomme og samler det hele på ét sted, så du kan sammenligne det ideelle ophold.

Gratis afbestilling

Planer ændres – det forstår vi. Og det er derfor, du kan søge efter og booke hoteller og ophold fra udbydere, der tilbyder gratis afbestilling på HotelsCombined

Find bedre resultater til dit ophold i Hotel Kunsthof