Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Hotel
4 stjerner
fre. 31.7
-
lør. 1.8
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
1.006 kr.
/Billigste pris per nat
Værelser
Om
Anmeldelser
Lignende hoteller
Beliggenhed
Ofte stillede spørgsmål

Bedste tilbud på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Udforsk de mest attraktive tilbud, der er tilgængelige for Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv, for at sikre, at du får mest værdi for pengene på din overnatning. Ejendommene blev sidst opdateret den 24. juli 2026.
fre. 31.7
-
lør. 1.8
Opholdstype
Bookinglink
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 1 x to enkeltsenge
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, 1 dobbeltseng
Dobbeltværelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 2 x to enkeltsenge
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, 1 dobbeltseng
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, ukendt sengetype
Klassisk værelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, 1 dobbeltseng
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, 1 dobbeltseng
Superior-værelse, 1 dobbeltseng
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, 1 dobbeltseng
Superior-værelse, ukendt sengetype
Superior-værelse, ukendt sengetype
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Garanteretgaranteret

Om Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Find viktige oplysninger, faciliteter og funktioner på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv for at få en oversigt over, hvad du kan forvente under dit ophold. Informationen om denne ejendom blev senest opdateret den 24. juli 2026.
Overnatningsstedet er røgfrit og har 2 restauranter, en bar/lounge og en snackbar/deli. Gæster tilbydes gratis Wi-Fi på fællesarealer. Andre faciliteter inkluderer roomservice (døgnet rundt), et forre...

Værd at vide

Tidspunkt for check-in16:00
Tidspunkt for check-out12:00
Betaling & afbestillingReglerne kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Nummer til receptionen+33 1 56 54 84 00

Fordele og faciliteter på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

En omfattende liste over de faciliteter, som du vil finde på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv, på stedet, i bygningen og på værelset.
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Gratis wi-fi
  • Te-/kaffemaskine
  • Kaffemaskine
  • Kontor og konference
  • Wi-fi i alle områder
  • Fladskærms-tv
  • Fjernsyn

Basis

  • Wi-fi i alle områder
  • Internet
  • Brandslukkere
  • Gratis toiletartikler
  • Røgalarmer
  • Opvarmning
  • Aircondition
  • Gratis wi-fi
  • Håndklæder
  • Shampoo
  • Adapter
  • Bodyshampoo
  • Skraldespande
  • Balsam

Tilgængelighed

  • Hele enheden ligger i stueetagen
  • Allergivenlig pude
  • Ingen rygning
  • Lav badeværelsesvask
  • Rygeområde
  • Privat indgang
  • Kæledyr er tilladt efter anmodning. Gebyrer kan forekomme.
  • Handicapvenligt
  • Elevator
  • Tilgængelig med elevator
  • Handicapparkering
  • Øverste etager tilgængelige med elevator

Restauranter

  • Elkedel
  • Levering af dagligvarer
  • Madpakker
  • Menuer til speciel diæt (på forespørgsel)
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Minibar
  • Snackbar
  • Morgenmad på værelset
  • Te-/kaffemaskine
  • Kaffemaskine

Generelt

  • Familieværelser
  • Forbundne værelse(r) tilgængelige
  • Udsigt over seværdighed
  • Bagageopbevaring
  • Siddeområde
  • Hjemmesko
  • Lydsikrede værelser
  • Lydsikring
  • Telefon
  • Væg til væg-tæppe
  • Byudsigt

Service og bekvemmelighed

  • Kontor og konference
  • Vækning
  • Møde/banket-faciliteter
  • Roomservice
  • Adgang med nøglekort
  • Hurtig check-out
  • Døgnåben reception
  • Mødelokaler
  • Sikkerhedsboks
  • Vandflaske

Bad

  • Højt toilet
  • Hårtørrer
  • Morgenkåbe
  • Eget badeværelse
  • Badehætte
  • Badekar
  • Toilet
  • Toiletpapir
  • Tandbørste

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Overvågningskameraer i fællesområder
  • Overvågningskameraer uden for boligen
  • Sikkerhedsvagt 24 timer i døgnet
  • Førstehjælpsudstyr
  • Pengeskab

Parkering og transport

  • Parkering
  • Privat parking
  • Opladning til elbiler
  • Lufthavnsbus

Medier og underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fælles lounge/tv-område
  • Fjernsyn

Udendørs

  • Picnicområde
  • Have
  • Terrasse/gårdhave
  • Grill

Vaskeri

  • Vaskeri
  • Strygetjeneste
  • Tøjvask
  • Buksepresse

Soveværelse

  • Stikkontakt nær sengen
  • Sovesofa
  • Tøjstativ
  • Garderobe eller skab

Arbejdsområde

  • Fax/kopimaskine
  • Pengeskab til bærbar computer
  • Skrivebord

Familievenligt

  • Babysitning eller børnepasning
  • Tremmeseng tilgængelig
  • Børnemenuer

Aktiviteter

  • Cykeludlejning

Anmeldelser af Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Læs førstehåndsanmeldelser og bedømmelser, som giver indblik i de oplevelser, tidligere gæster på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv har haft. Rejsende har lavet 7.117 anmeldelser af Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv til dags dato. Data for anmeldelser blev senest opdateret den 24. juli 2026.
7,2
God
7117 verificerede bedømmelser
Fantastisk
2204
Meget god
1509
God
1249
Okay
678
Rimelig
613
Middelmådig
356
Dårlig
508
Sortér efter:Seneste

Vis anmeldelser, der indeholder:

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Hoteller, der ligner Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Find andre ejendomme i Paris, der tilbyder en lignende oplevelse og stemning som Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv. Der er i alt 19.656 hoteller for rejsende i Paris. Prisdata blev senest opdateret den 24. juli 2026.

Udforsk 14. arrondissement i Paris i Paris

Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv ligger på 40 Rue Du Cdt Rene Mouchotte Place De Catalogne i kvarteret 14. arrondissement i Paris i Paris. Data om populære seværdigheder blev senest opdateret den 24. juli 2026.
Beliggenhed: Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv, 40 Rue Du Cdt Rene Mouchotte Place De Catalogne

De mest populære seværdigheder

  • Saint-Sulpice1.9 km
  • Pantheon2.2 km
  • Musée d'Orsay2.5 km
  • Place d'Italie2.6 km
  • Notre Dame2.9 km
  • Louvre2.9 km
  • Eiffeltårnet3 km
  • Seinen3 km
  • Place de la Concorde3.2 km
  • Paris City Centre3.2 km
  • Champs-Elysées3.4 km
  • Centre Georges Pompidou3.5 km
  • Hvor langt er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv fra Jardin des Tuileries?

    Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv er omkring 2,9 km fra Jardin des Tuileries, en af Paris’s mest populære landemærker.

  • Er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv tæt på Cité Internationale Universitaire de Paris?

    Gåafstand - der er 2,5 km mellem Cité Internationale Universitaire de Paris og Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv.

Spørgsmål og svar i forhold til booking hos Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv

Find svar på ofte stillede spørgsmål omkring reservationer, faciliteter, politikker med mere, når du booker en overnatning på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv. De ofte stillede spørgsmål blev senest opdateret den 24. juli 2026.

  • Er priserne på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv sammenlignelige med 4-stjernede hoteller i Paris?

    Gennemsnitsprisen for en nat på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv er 15% lavere end gennemsnittet i Paris for hoteller med en lignende vurdering på 4 stjerner. Prisen pr. nat på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv er normalt 1.356 kr., hvilket anses for at være et godt tilbud for et hotelværelse i god kvalitet i Paris.

  • Hvor tæt er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv på den nærmeste lufthavn, Paris Charles de Gaulle Lufthavn?

    Der er 41,5 km mellem den nærmeste lufthavn, Paris Charles de Gaulle Lufthavn, og Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv. Køreturen til lufthavnen fra hotellet burde tage 0 t. 32 min. med normal trafik. Det er vigtigt at tage f.eks. myldretid i betragtning, særligt i byområder.

  • Hvordan kommer gæsterne bedst fra Paris Charles de Gaulle Lufthavn til Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Hvis du vil have mest muligt frihed på turen til Paris, kan du overveje at leje en bil for omkring 218 kr./dag og parkere den på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv, hvor der er parkeringspladser til hotellets gæster. En af de mest populære muligheder i dag er at tage en taxa eller sammenkørselsservice direkte fra Paris Charles de Gaulle Lufthavn til hotellet. Denne mulighed er ofte billig, men gæsterne bør være opmærksomme på højere priser, når der er stor efterspørgsel.

  • Er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv kæledyrsvenligt?

    Ja, hunde og de fleste andre kæledyr er generelt velkomne på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv.

  • Hvor tæt er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv på centrum af Paris?

    Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv ligger kun 0,9 km fra centrum af 14. arrondissement i Paris, Paris. Fra Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv kan du nemt komme til andre populære seværdigheder som f.eks. Parc Des Princes.

  • Hvad er telefonnummeret til Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Du kan kontakte receptionen på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv på +33 1 56 54 84 00.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Ja, Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv har wi-fi til hotellets gæster.

  • Hvad tidspunktet for tjek ud på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Det normale tidspunkt for at tjekke ud på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv er kl. 12:00. Gæster kan normalt tjekke ind fra kl. 16:00. Specielle aftaler kan være en mulighed, hvis det aftales med receptionen.

  • Hvor meget koster det at bo på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv, Paris?

    Normalt er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv værelsespriser omkring 1.356 kr./per nat, med de bedste tilbud helt ned til 714 kr./per nat. Priserne varierer baseret på mange faktorer (så som datoer, tidspunkt på året, værelsestype mm.), så brug formlen ovenfor for at se tilbud på dit ønskede ophold.

  • Er der en restaurant på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Der er en restaurant på stedet. Kontakt Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv for åbningstider og sidste udkald. Til drinks på stedet, er der en bar tilgængelig.

  • Har Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv vaskefaciliteter?

    Dette sted tilbyder vaskefaciliteter. Stedet har også strygejern og strygebræt tilgængelig til brug for deres gæster.

  • Har Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv handicapvenlige værelser?

    Ja, Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv tilbyder handicapvenlige værelser til de gæster, der har brug for det. Tjek de tilgængelige tilbud på HotelsCombined for at se aktuel tilgængelighed.

  • Hvilken måned er det billigst at bo på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Du får den bedste chance for at spare penge på din Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv-reservation, hvis du overvejer at bo i august, hvor priserne typisk er lavest (1.135 kr.).

  • I hvilket område af Paris ligger Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv ligger i 14. arrondissement i Paris-området af Paris. Brug kortet på denne side til at forstå, hvor Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv ligger i forhold til resten af Paris.

  • Er der andre Mercure-hoteller i Paris?

    I alt er der 29 steder i Paris. Den mest populære Mercure-ejendom i Paris er Hôtel Mercure Paris Montparnasse Raspail.

  • Hvilken er den billigste dag at tjekke ind på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv?

    Overvej at tjekke ind på Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv om lørdag, hvor prisen pr. nat typisk er lavest (gennemsnitlig pris pr. nat på 1.200 kr.).

  • Hvor langt er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv fra Jardin des Tuileries?

    Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv er omkring 2,9 km fra Jardin des Tuileries, en af Paris’s mest populære landemærker.

  • Er Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv tæt på Cité Internationale Universitaire de Paris?

    Gåafstand - der er 2,5 km mellem Cité Internationale Universitaire de Paris og Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv.

Se flere spørgsmål

Millioner af anmeldelser

Reelle vurderinger og anmeldelser fra millioner af gæster ligesom dig. Book dit perfekte ophold med ro i sindet!

Bedste hoteltilbud

HotelsCombined henter info fra over 3 millioner hoteller og ejendomme og samler det hele på ét sted, så du kan sammenligne det ideelle ophold.

Gratis afbestilling

Planer ændres – det forstår vi. Og det er derfor, du kan søge efter og booke hoteller og ophold fra udbydere, der tilbyder gratis afbestilling på HotelsCombined

Find bedre resultater til dit ophold i Hotel Mercure Paris Gare Montparnasse Tgv