Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Resort
5 stjerner
søn. 2.8
-
man. 3.8
2 gæster, 1 værelse
Tilbud fra
664 kr.
/Billigste pris per nat
Værelser
Om
Anmeldelser
Lignende hoteller
Beliggenhed
Ofte stillede spørgsmål

Bedste tilbud på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Udforsk de mest attraktive tilbud, der er tilgængelige for Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG, for at sikre, at du får mest værdi for pengene på din overnatning. Ejendommene blev sidst opdateret den 26. juli 2026.
søn. 2.8
-
man. 3.8
Opholdstype
Bookinglink
Dobbeltværelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, ukendt sengetype
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
King-size-værelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, 1 ekstra stor seng
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Standardværelse, ukendt sengetype
Standardværelse, 2 x to enkeltsenge
Hvordan påvirker betaling til os sorteringen, og hvordan rangerer vi resultaterne?
Læs mere
*Total inkluderer estimerede lokale skatter og afgifter, der betales ved udcheckning.
Garanteretgaranteret

Om Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Find viktige oplysninger, faciliteter og funktioner på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG for at få en oversigt over, hvad du kan forvente under dit ophold. Informationen om denne ejendom blev senest opdateret den 26. juli 2026.
Du kan nyde solen på Holiday Inn Resort Dead Sea by IHGs private sandstrand eller tilbringe en afslappende dag med det komplette udvalg af spatjenester. Nyd derefter et lækkert måltid på en af overnat...

Værd at vide

Tidspunkt for check-in15:00
Tidspunkt for check-out12:00
Betaling & afbestillingReglerne kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Nummer til receptionen+962 5 349 5555

Fordele og faciliteter på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

En omfattende liste over de faciliteter, som du vil finde på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG, på stedet, i bygningen og på værelset.
  • Privat strand
  • Udendørspool
  • Fitnesscenter
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Roomservice
  • Gratis wi-fi
  • Te-/kaffemaskine
  • Kaffemaskine
  • Parkeringsservice

Service og bekvemmelighed

  • Pengeautomat
  • Kontor og konference
  • Billeje
  • Vækning
  • Portner
  • Underholdningspersonale
  • Valutaveksling
  • Møde/banket-faciliteter
  • Roomservice
  • Turskranke
  • Adgang med nøglekort
  • Døgnåben reception
  • Sikkerhedsboks
  • Vandflaske

Basis

  • Wi-fi i alle områder
  • Internet
  • Gratis toiletartikler
  • Røgalarmer
  • Opvarmning
  • Aircondition
  • Gratis wi-fi
  • Sengetøj
  • Håndklæder
  • Shampoo
  • Bodyshampoo
  • Skraldespande
  • Balsam

Restauranter

  • Elkedel
  • Menuer til speciel diæt (på forespørgsel)
  • Restaurant
  • Bar/lounge
  • Mad kan bringes ud til gæsteboliger
  • Minibar
  • Snackbar
  • Morgenmad på værelset
  • Te-/kaffemaskine
  • Keddel
  • Kaffemaskine

Bad

  • Højt toilet
  • Hårtørrer
  • Morgenkåbe
  • Eget badeværelse
  • Bruser
  • Badehætte
  • Badekar
  • Toilet
  • Toiletpapir
  • Tandbørste

Generelt

  • Vindue
  • Familieværelser
  • Haveudsigt
  • Forbundne værelse(r) tilgængelige
  • Bjergudsigt
  • Bagageopbevaring
  • Hjemmesko
  • Telefon
  • Flise-/marmorgulv

Familievenligt

  • Babysitning eller børnepasning
  • Tremmeseng tilgængelig
  • Børnepool
  • Børnemenuer
  • Børnevenlig buffet
  • Indendørs legeområde
  • Børneklub
  • Udendørslegeudstyr til børn
  • Legeplads

Pool og spa

  • Spa
  • Boblebad
  • Udendørspool
  • Pool med udsigt
  • Dampbad
  • Massage
  • Poolbar
  • Sauna

Udendørs

  • Havemøbler
  • Picnicområde
  • Privat strand
  • Have
  • Terrasse/gårdhave
  • Liggestole
  • Grill
  • Balkon

Tilgængelighed

  • Rygeområde
  • Ikke-rygerværelser tilgængelige
  • Handicapvenligt
  • Elevator
  • Handicapparkering
  • Toilet med støttehåndtag
  • Øverste etager tilgængelige med elevator

Vaskeri

  • Vaskeri
  • Strygetjeneste
  • Tøjvask
  • Buksepresse
  • Strygejern og strygebræt
  • Tørretumbler

Sundhed og sikkerhed

  • Daglig rengøring
  • Overvågningskameraer i fællesområder
  • Sikkerhedsvagt 24 timer i døgnet
  • Førstehjælpsudstyr
  • Pengeskab

Parkering og transport

  • Lufthavntransport (tillæg)
  • Gratis parkering
  • Privat parking
  • Parkeringsservice

Medier og underholdning

  • Fladskærms-tv
  • Kabel- eller satellit-tv
  • Fælles lounge/tv-område
  • Fjernsyn

Aktiviteter

  • Gavebutik
  • Spillerum
  • Aftenunderholdning
  • Shopping

Soveværelse

  • Stikkontakt nær sengen
  • Tøjstativ
  • Garderobe eller skab

Arbejdsområde

  • Fax/kopimaskine
  • Skrivebord

Fitness

  • Fitnesscenter

Anmeldelser af Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Læs førstehåndsanmeldelser og bedømmelser, som giver indblik i de oplevelser, tidligere gæster på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG har haft. Rejsende har lavet 4.028 anmeldelser af Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG til dags dato. Data for anmeldelser blev senest opdateret den 26. juli 2026.
8,2
Meget god
4028 verificerede bedømmelser
Fantastisk
1931
Meget god
740
God
559
Okay
240
Rimelig
242
Middelmådig
92
Dårlig
224
Sortér efter:Seneste

Filtre

Alle filtre

Filtre

Brugerbedømmelse
Type rejsende
Årstid

Score efter udbyder

Hoteller, der ligner Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Find andre ejendomme i Amman, der tilbyder en lignende oplevelse og stemning som Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG. Der er i alt 1.713 hoteller for rejsende i Amman. Prisdata blev senest opdateret den 26. juli 2026.

Udforsk Amman

Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG ligger på Dead Sea Road i kvarteret i Amman. Data om populære seværdigheder blev senest opdateret den 26. juli 2026.
Beliggenhed: Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG, Dead Sea Road

De mest populære seværdigheder

  • Al-Maghtas10.4 km
  • City Mall34.5 km
  • Mecca Mall34.6 km
  • Jordan Gate Towers35.2 km
  • Abdoun Bridge36.3 km
  • Jordan Media City36.5 km
  • Al Khalidi Medical Center36.9 km
  • King Abdullah Design and Development Bureau37.7 km
  • Capital Tower Amman Jordan37.8 km
  • King Abdullah I Mosque38.3 km
  • Specialty Hospital38.6 km
  • Amman International Stadium39.3 km

Spørgsmål og svar i forhold til booking hos Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG

Find svar på ofte stillede spørgsmål omkring reservationer, faciliteter, politikker med mere, når du booker en overnatning på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG. De ofte stillede spørgsmål blev senest opdateret den 26. juli 2026.

  • Er priserne på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG sammenlignelige med 5-stjernede hoteller i Amman?

    Prisen pr. nat på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG vil generelt være 32% billigere end gennemsnitsprisen på et 5-stjernet hotel i Amman. Når du bor på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG, bør du være forberedt på at skulle betale omkring 955 kr./nat, hvilket anses for at være et godt tilbud i Amman for et 5-stjernet hotel.

  • Hvor tæt er Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG på den nærmeste lufthavn, Amman Queen Alia Intl Lufthavn?

    Uden trafik tager den 61,5 km lange køretur mellem Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG og Amman Queen Alia Intl Lufthavn (den nærmeste lufthavn) normalt kun omkring 0 t. 47 min.. Hvis du bor i et storbyområde, kan køretiden være længere på grund af meget trafik på vejene.

  • Hvordan kommer gæsterne bedst fra Amman Queen Alia Intl Lufthavn til Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    At kommer fra Amman Queen Alia Intl Lufthavn til Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG kan være så nemt som at leje en bil i lufthavnen for omkring 262 kr./dag i gennemsnit i Amman. Heldigvis har Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG parkering på stedet for de gæster, som vælger denne form for transport. Sammenkørselsapps og taxaer er stadig en meget almindelig løsning for gæster på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG. Det er ofte den billigste transportløsning, når du besøger Amman.

  • Er der en pool på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?*

    Ja. Mange, der tager til Amman, leder efter et hotel med pool. Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG har en pool på stedet, som hotelgæsterne kan bruge, men du bør vide, at hoteller normalt har regler angående brug af poolen.

  • Hvad er telefonnummeret til Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Den bedste måde at kontakte Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG på er ved at ringe til +962 5 349 5555.

  • Er der Wi-Fi tilgængelig hos Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Ja, Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG har wi-fi til hotellets gæster.

  • Er der et træningsfaciliteter eller fitnesscenter på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Ja, Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG har fitnesscenter, som kan benyttes af gæsterne under deres ophold.

  • Hvad tidspunktet for tjek ud på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG tjek ud er kl. 12:00, men sen udtjekning kan dog arrangeres på forhånd med hotelreceptionen.

  • Hvor meget koster det at bo på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG, Amman?

    I gennemsnit har gæster betalt 955 kr. per nat for at bo på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG. Nogle brugere har fundet priser helt ned til 666 kr. per nat. Tast dine datoer ind i formlen ovenfor for at se de tilgængelige priser for dit ophold.

  • Er der en restaurant på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG har en restaurant. Hvis du er mere interesseret i at drikke end at spise, findes der også en bar.

  • Har Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG vaskefaciliteter?

    Hvis du har brug for at få vasket dit tøj under dit ophold, kan du tage brug af vaskefaciliteterne og servicen på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG. Gæster har også adgang til strygejern og strygebræt under deres ophold - enten på værelset, eller ved henvendelse til receptionen.

  • Har Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG handicapvenlige værelser?

    Ja, Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG tilbyder handicapvenlige værelser til de gæster, der har brug for det. Tjek de tilgængelige tilbud på HotelsCombined for at se aktuel tilgængelighed.

  • Hvilken måned er det billigst at bo på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Du får den bedste chance for at spare penge på din Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG-reservation, hvis du overvejer at bo i december, hvor priserne typisk er lavest (381 kr.).

  • Er der andre Holiday Inn Resort-hoteller i Amman?

    I alt er der 1 sted i Amman. Den mest populære Holiday Inn Resort-ejendom i Amman er Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG.

  • Hvilken er den billigste dag at tjekke ind på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG?

    Overvej at tjekke ind på Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG om fredag, hvor prisen pr. nat typisk er lavest (gennemsnitlig pris pr. nat på 879 kr.).

Se flere spørgsmål

Millioner af anmeldelser

Reelle vurderinger og anmeldelser fra millioner af gæster ligesom dig. Book dit perfekte ophold med ro i sindet!

Bedste hoteltilbud

HotelsCombined henter info fra over 3 millioner hoteller og ejendomme og samler det hele på ét sted, så du kan sammenligne det ideelle ophold.

Gratis afbestilling

Planer ændres – det forstår vi. Og det er derfor, du kan søge efter og booke hoteller og ophold fra udbydere, der tilbyder gratis afbestilling på HotelsCombined

Find bedre resultater til dit ophold i Holiday Inn Resort Dead Sea By IHG